چرا و چگونه رفتار می کنیم؟

تئوری انتخاب

ولیام گلاسر در کتاب ارزشمندش به نام تئوری انتخاب می گه همه ی انسان ها پنج نیاز اساسی دارند.

1 نیاز به عشق و احساس تعلق ،2 نیاز به تفریح ،3 نیاز به آزادی و حس مستقل بودن ،4 نیاز به قدرت و پیشرفت ،5 نیاز به بقا و زنده ماندن.

ولیام گلاسر میگه همه ی ما انسان ها از لحظه تولد تا زمان مرگ هرکاری می کنیم رفتار هست. و هر رفتاری که انجام می دهیم برای رفع یکی از نیاز های پنچگانه هست.

زمانی که نیاز خودمون رو بشناسیم و رفتار مناسب که موجب رفع نیازمون بشه رو انتخاب کنیم احساس خوشنودی می کنیم و زمانی که برای رفع یکی از نیاز ها دست به رفتار نادرست بزنیم احساس خوشنودی را تجربه نخواهیم کرد چرا که نیازمون برطرف نشده است.

گلاسر معتقد هست که وقتی ما واقعیت رو ببینیم و نسبت به واقعیت مسئولیت پذیر باشیم و با نظم شخصی رفتار های درستی رو انتخاب کنیم زندگی خوبی خواهیم داشت ولی وقتی به دلیل نپذیرفتن مسئولیت و واقعیت های زندگیمون دست به رفتارهای غلطی مثل افسردگی و استرس می زنیم روانشناسی قدیم به این رفتار ها برچسب بیماری می زنن.

در کتاب تئوری انتخاب انواع رفتار هایی که روانشناسی قدیم اون هارو بیماری میشناسه مثل : خشونت ، پرخاشگری ، افسردگی و… رو صرفا یک رفتار غیر مسئولانه میدونه و میگه که اگر بخواهیم میتوانیم دست به رفتار درست بزنیم

کتاب تئوری انتخاب توضیح میده هر رفتار چهار موالفه داره و این موالفه ها تشکیل شده از : فکر ، عمل ، فیزیولوژیک و احساس هست.

گلاسر میگه که اگر ما چهار موالفه رفتار رو چهار چرخ یک ماشین فرض کنیم ما به دو چرخ جلو یعنی فکر و عمل تسلط داریم و روی آن ها به صورت مستقیم کنترل داریم.

و دو چرخ عقب یعنی احساس و فیزیولوژیک ( یعنی وضعیت جسمانی خودمون ) به صورت غیر مستقم کنترل داریم.

گلاسر میگه تمام کسانی که رفتار های اشتباه انتخاب می کنن برای رفع نیازشون درگیر یک رابطه ناخشنود هستن و بلد نیستن که چطور با کسی که دوست دارن باهاش کنار بیان ، کنار بیان.

گلاسر میگه که درمان تمام رفتارهای اشتباه شفقت و مهربانی و کمک به مسئولیت پذیری افراد است.

برای مثال اگه کودکی در خانه درس نمیخونه رفتار اشتباه تنبیه کردن باعث نمی شه که کودک بیشتر درس بخونه بلکه بیسیاری از کودکان زمانی که مورد تنبیه قرار میگیرند باز هم درس نمیخونن و شروع میکنن به گریه کردن و غرغر کردن و رفتار هایی انجام میدن که خسته بشید ولی در نهایت درس نمی خوانند.

خوندن این کتاب رو بهتون پیشنهاد میکنم و حتی به قول محمدرضا شعبانعلی ارزش چندبار خوندن هم داره.

خودم هم اگه حوصله ای بود هرچی ازش فهمیدم رو اینجا می نویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.